Każdy, kto kiedykolwiek próbował rzucić palenie wie doskonale, jak bardzo jest to trudne. Silna wola nie zawsze wystarczy, dlatego wiele osób korzysta wtedy z wszelkiego rodzaju środków wspomagających pozbycie się nałogu, jak specjalne gumy do żucia lub plastry antynikotynowe. Z pewnością dobrym rozwiązaniem, który może pomóc w tym problemie, będą niektóre z ziół.

Jakie są najczęściej stosowane zioła przy rzucaniu palenia? Ponieważ odstawienie papierosów wiąże się zazwyczaj ze stresem, rozdrażnieniem i podenerwowaniem, warto zacząć od tych, które posiadają właściwości uspokajające oraz poprawiające samopoczucie i nastrój. Do najpopularniejszych należy oczywiście melisa, ale także kozłek lekarski, męczennica i dziurawiec. U wielu osób ochotę na przysłowiowego dymka niweluje lukrecja, która dodatkowo ma działanie osłonowe i przeciwbólowe. Ważną kwestią podczas procesu rzucania palenia jest również usuwanie z organizmu z toksyn. Tu sprawdzi się podbiał, który działa oczyszczająco na płuca.

Wszelkie zioła dostępne są w klasycznej, suszonej formie, a także jako syropy, tabletki i kapsułki. Warto dodać, że stosowanie ziół przy rzucaniu palenia to nie wszystko – równie pomocne w łagodzeniu zapotrzebowania na nikotynę mogą być niektóre z owoców, m.in. cytrusy oraz imbir.