Żylaki to dolegliwość bolesna i potencjalnie niebezpieczna. Na szczęście, bogactwo środków przeciwżylakowych drzemie w naturze. Problemu można zatem pozbyć się całkowicie naturalnie. Jakie zioła na żylaki dają dobre efekty terapeutyczne?

Zacząć można od ruty, która jest bardzo bogata we flawonoidy. Te składniki to zdecydowany wróg żylaków, uszczelniają naczynia krwionośne, mają też zbawienny wpływ na krążenie. Podobnie jak wspomniana ruta, polecana jest także forsycja. Te dwie rośliny zawierają mnóstwo bardzo pożytecznej rutyny.

Równie wiele flawonoidów zawierają owoce, takie jak czarny bez czy borówka. Efekt działania jest analogiczny. Co dalej? Miłorząb japoński – bardzo ciekawe zioło, które ma zastosowanie w wielu medykamentach dla pielęgnacji nóg. Poprawia krążenie, działa także antyoksydacyjnie. Dzięki temu, skóra wygląda młodziej i piękniej.

Mniej znana, ale równie skuteczna jest wąkrotka azjatycka. Wśród ziół na żylaki, wyróżnia się ona bardzo wysokim wpływem na powstawanie kolagenu. Jego zawartość z kolei działa na zdrowe i elastyczne naczynia krwionośne.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kasztanowcu, który znany był w medycynie ludowej od dawna. Jego przeciwzapalne właściwości doceniają tak lekarze, jak i zielarze. Rozsądne uwzględnianie tego składnika w terapii zwalczaniu żylaków daje znakomite efekty.

Naturalne leczenie ziołami na żylaki musi być poparte rzecz jasna także innymi działaniami. Przeciwdziałanie siedzącemu trybowi życia, zażywanie sportu – to wszystko wpływa na ogólny stan zdrowia. Ewentualność, jaką czasem proponują lekarze – operacja – może pomóc, ale lepiej brać ją pod uwagę jako ostateczność.